U10: Turnaj Plyšákov 2018 Olomouc

Z mladších hráček týmu Petra Kozáka u11 jsme prvně vytvořili družstvo u10 a vyrazili na tradiční turnaj Plyšákov do Olomouce. Ten často bývá označován jako „vstupní brána“ do minibasketbalu. Přední kluby z celé ČR zde připravují družstva na vstup do oblastních přeborů nejmladších minižákyň.

To, že „nějaké Slaný“ 🙂 zde prohraje pouze s Hradcem a zenechá za sebou Olomouc, Ostravu a všechny pražské družstva asi nikdo na Hané nečekal. Holky si za celkové páté místo odvezly domů jednoho z největších plyšáků.
Do All strar pětky se dostala Janička Poláková, nejlepší hráčkou BC Slaný trenéři zvolili Karolínu Markovou. Máme z celého družstva obrovskou radost!

IMG-a6432426b4029e69682db67341cd7736-V
V pátek ráno holky místo do školy mířily na slánské nádraží. Radek přistavil auto pro kufry a děvčata mu ho zarovnala pomalu až po střechu. Rekord v objemu kufru určitě vytvořila Kája Kolaříková 🙂 . Šárka obdarovala holky potítky, Martina sladkostmi a hurá do vlaku. Motorák do Kralup měl naštěstí i zadní vagon – ten jsme suverénně ovládli. První odvážlivec do něj přistoupil až v Olovnici 🙂 . Z Kralup jsme pokračovali Děčínským rychlíkem na hlavní nádraží a pak už do Olomouce Pendolinem. Nejhodnější dítě ve vlaku byla malá Nela, protože celou cestu jedla 🙂 . Ještě pár zastávek tramvají a už nás na Hotelovém domě čekaly řízky s kaší.

Po obědě se družstvo ubytovalo v Hotelovém domě a rodiče v nedalekém penzionu. Ještě v pátek večer nás čekal první zápas v hale Zdravotní školy proti favoritovi turnaje, hradeckým lvicím…

Po Olomouci jsme se pohybovali převážně pěšky za sborového zpěvu jedné pecky furt dokola – „Já jsem pes, Herkules…“ ta se neochodila až do příjezdu domů. Večer trenéři vždy vzali holky na zmrzku, pro dospělé na náměstí probíhaly vinné slavnosti. No a rodiče po večerech samozřejmě utužovali kolektiv 🙂 .

Výborným sportovním výkonem na závěr akce byl kolektivní sprint z Hlavního nádraží na Masaryčku způsobený zpožděním vlaku z Olomouce. Domů jsme se nakonec v neděli vrátili podle plánu v 19:24. Ve Slaném už čekali rodiče a trenér s vybojovaným Plyšákem. Medvěd se z Olomouce vezl autem, protože je tak velký, že bychom mu asi museli zaplatit vlastní místenku. Z vlaku vystupovalo vysmáté družstvo a nádražím opět znělo kolektivní „Já jsem pes, Herkules…“

Závěrem je třeba poděkovat rodičům fanouškům, i těm, kteří nám drželi palce ve Slaném. Díky i trenérovi Petrovi, jeho asistentum Jitce a Markovi, Pavle za hlídání. Radkovi za odvoz kufrů. Turnaj nám uzavřel úspěšnou sezonu. Věřím, že i ty další budou podobné, a že toto úžasné družstvo se nám podaří udržet co nejdéle.

Zapsal Tomáš Novák

Zápasy hodnotí trenér Petr Kozák:

Pátek 25.5. 17:45:
BC Slaný – Hradec Králové 11: 24
(0:9, 7:16, 7:19)

Na úvod celého turnaje nás čekal ostrý start proti velmi silnému a zkušenému týmu Sokola Hradec Králové, pozdějšímu finalistovi turnaje.

Do utkání jsme nevstoupili dobře a Hradec velmi aktivní hrou a agresivní obranou rozhodl utkání již v 1. čtvrtině (0 : 9). Naše hráčky začaly bojácně a nervózně. Začali jsme hrát naplno až, ve druhé čtvrtině. Tým probudila Terka Litvová, nejmenší a nejlepší hráčka utkání. Bojovalo se o každý míč, naše střelkyně se ale nedokázaly prosadit proti těsné obraně. Dali jsme velmi málo košů a soupeř si náskok z úvodu zápasu pohlídal.

Sobota 26.5. 9:30:
BC Slaný – SK BRUNTÁL 79 : 25
(22:8, 45:13, 63:23)

V sobotu na úvod dne nás naopak čekal nejslabší tým skupiny, Bruntál. V tomto utkání jsme soupeře přehrávali ve všech herních činnostech. Soustředěně pracovala obrana, dařil se rychlý protiútok i individuální akce. Dosáhli jsme rekordního skóre celého turnaje. Body v utkání zaznamenalo 12 hráček.

Sobota 26.5. 11:00:
BC Slaný – Prostějov 25 : 12
(2:8, 13:8, 21:10)

Do posledního zápasu skupiny s mírně favorizovaným Prostějovem nastoupily slánské naděje s chutí, povzbuzeni vysokým vítězstvím. 1. čtvrtinu jsme prohráli, když jsme neubránili nejlepší hráčku Prostějova a neproměnili několik dobrých šancí. Ve 2. čtvrtině jsme výsledek velmi aktivní hrou rychle otočili. Pěknými rychlými akcemi se prosadily Poláková s Novákovou (11 bodů). Ve 3. čtvrtině ubránila velmi dobrou obranou Verča Ševčíková střelkyni soupeře. Nepovolila ji už ani bod a to rozhodlo o našem vítězství. My jsme navíc zakončili Katkou Pospíšilovou několik rychlých protiútoků. Poslední čtvrtinu tak již mohly v klidu dohrát naše mladší hráčky.

Sobota 26.5. 17:45:
BC Slaný – Basket Slovanka 41 : 10
(10:2, 21:2, 26:6)

Ve skupině B jsme skončili na 2. místě za Hradcem a v play off o 5. až 8. místo nás v prvním zápase čekala Slovanka Praha, 2. tým skupiny D. Toto utkání zastihlo všechny hráčky ve skvělé pohodě. Naše Olomoucká forma stále stoupala. Hráli jsme konečně týmovou obranu i protiútok. Holky neprohrály jediný souboj 1 – 1. Ke skórujícím Polákové a Pospíšilové se přidala Kája Marková (12 bodů). Protiútok výborně zakládala Klárka Nováková. V utkání skórovalo 8 hráček. Obrana povolila dobrému soupeři pouze 4 koše ze hry. Trenér nekřičel, nebylo na koho.

Neděle 27.5. 9:45:
BC Slaný – OSK OlOMOUC 22 : 15
(7:2, 11:6, 16:6)

Finále o 5.místo

Vítězství nad Slovankou nás posunulo do boje o 5. místo proti domácímu OSK Olomouc. Utkání mělo vynikající atmosféru a spoustu diváků. Naši měli samozřejmě převahu. Hrálo se ve velké nové hale. Všichni jsme si to užili. Olomoucký tým byl vyrovnaný, v každé pětce měl 3 skórující hráčky. Nás ale opět podržela výborná týmová obrana. V útoku byli černočervené dresy také úspěšné a v prvním poločase jsme si vypracovali zasloužený náskok. Z hráček spadla nervozita a pěknou hrou navýšili ve 3. čtvrtině náskok o dalších 10 bodů. Velmi vyrovnaný výkon v obraně i útoku odváděla po celý turnaj Kája Taušová. Soupeř se nevzdával, zlepšil v poslední části střelbu a korigoval skóre 4 koši. I tak si ale mohly užít atmosféru velkého zápasu naše mladší hráčky. Pak už následovala radost a 4. děkovačka divákům.